29 września 2016 r. - "VI POWIATOWY DZIEŃ WALKI Z RAKIEM I VI DZIEŃ DAWCY SZPIKU W WIELUNIU"
VI Powiatowy Dzień Walki z Rakiem i VI Dzień Dawcy Szpiku w Wieluniu w tym roku odbył się jak zwykle w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Wieluniu. Temat tegorocznego sympozjum to „Nowotwory głowy i szyi” a prelegentami byli: prof. dr. hab. n. med. Alina Morawiec-Sztandera z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi, która mówiła o profilaktyce i leczeniu nowotworów głowy i szyi oraz dr n. med. Dariusz Kaczmarczyk, także z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi, tematem jego wykładu było nowoczesne podejście do leczenia chirurgicznego guzów szyi .Członek Stowarzyszenia „Po Prostu Żyj” – Grzegorz Żabicki w swoim wystąpieniu podzielił się ze słuchaczami własnymi doświadczeniami i podkreślał w swojej wypowiedzi jak ważną rolę pełnia badania profilaktyczne. W sympozjum uczestniczył także Jarosław Sobieszek, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, który w swojej wypowiedzi zachęcał do wykonywania badań profilaktycznych.
Najwięcej jak dotychczas bo ponad 600 osób dzięki pozyskanym środkom pieniężnym mogło t tym roku po sympozjum odebrać bezpłatne bilety na badania profilaktyczne takie jak: USG piersi, USG jamy brzucha, USG miednicy mniejszej, morfologia i PSA , które zostaną wykonane do kończ roku w ramach VI Powiatowego Dnia Walki z Rakiem i Dnia Dawcy Szpiku.
Mieszkańcy mieli też możliwość zarejestrowania się w bazie dawców szpiku, a podczas akcji można było się dowiedzieć w jaki sposób odbywa się rejestracja potencjalnych dawców szpiku mówił o tym Filip Rorant z Fundacji DKMS. Rejestracja w Wieluniu odbywała się drogą pałeczkową i jak w roku poprzednim akcja była prowadzona w pięciu szkołach ponadgimnazjalnych w Wieluniu. Łącznie w tym roku w bazie DKMS zarejestrowało się 97 osób, a od 2011 roku 11 osób z terenu Wielunia znalazło swojego bliźniaka genetycznego i zostało dla nich dawcami szpiku.
VI Powiatowemu Dniu Walki z Rakiem towarzyszy akcja "Daj włos". Jej głównym celem jest zebranie jak największej ilości włosów, aby wyprodukować peruki dla osób potrzebujących, a najczęściej są to pacjenci po chemioterapii. W tą akcję chętnie włączyły się cztery salony fryzjerskie, z Wielunia. Mieszkańcy Wielunia od lat czynnie przyczyniają się do rozpropagowania tych działań. Biorą udział w akcji "Daj włos", od 2012 roku, dzięki współpracy z salonami fryzjerskimi w Wieluniu, przeszło 150 osób miało możliwość wsparcia tej inicjatywy.
Na końcu rozlosowano nagrody niespodzianki dla uczestników sympozjum.
W całe przedsięwzięcie zaangażowana była także młodzież z powiatu wieluńskiego, która w od wielu lat uczestniczy w konkursie plastycznym pt. "Oj raku, raku nie będzie znaku", a podczas sympozjum gdzie było rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród mogliśmy podziwiać ich przepiękne prace.
Całą akcję muzycznie uświetniły występy podopiecznych Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu przygotowanych przez Zofię Szpikowską. Po sympozjum jak co roku uczestnicy mogli pokosztować specjałów „Kuchni Polskiej” przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu wieluńskiego.
W Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu odbył się po raz 15. Szchowy Turniej "Pamięci Września". Turniej jest jedną z imprez towarzyszących obchodom 77. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej oraz Dnia Weterana. Celem turnieju jest opularyzacja sportu szachowego, integracja środowisk szachowych województwa łódzkiego oraz ościennych w stosunku do Wielunia ośrodków szachowych z innych województw, umożliwienie podjęcia szachowej rywalizacji przez miłośników królewskiej gry.
Organizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Wieluniu, Wieluńskie Towarzystwo Szachowe ,,MAT", UKS ,,Piątka Wieluń” , Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury i Sportu w Wieluniu.
W konopnicy w rmaach Szkolnego Związku Sportowego odbyły się indywidualne biegi przełajowe. W zawodach udział brały szkoły podstawowe i gimnazja zterenu powiatu wieluńskiego. Otwarcia zawodów dokonali Wicestarosta Wieluński Marek Kieler i Wójt Gminy Konopnica Grzegorz Turalczyk.
W Hotelu Pod Ratuszem miało miejsce „Powiatowe Spotkania z Satyrą” „o Gąskę Ziemi Wieluńskiej” pod honorowym patronatem Starosty Wieluńksiego Andrzeja Stępnia. Spotkanie poprowadzili: Wicestarosta Wieluński Marek Kieler oraz poetka Magdalena Kapuścińska. Swój program satyryczny przedstawiła wieluńska satyryczka - Magdalena Kapuścińska, wystąpiła także pani Janina Chodakowska. Spotkanie również swoimi występami uświetnili nauczyciele i młodzież Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu oraz Zespołu Szkół nr 2 im. J. Długosza w Wieluniu.
W kategorii tekst satyryczny : statuetkę oraz nagrodę pieniężną otrzymał pan Andrzej Kędzierski z Częstochowy.
W kategorii rysunek satyryczny - Pan Jerzy Kaszuba z Sieradza
Konkurs na dokończenie fraszki wygrała pani Elżbieta Caban z Wielunia.
Wszystkim laureatom gratulujemy!!!
Organizatorami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Wieluniu, Powiatowa Biblioteka w Wieluniu oraz poetka i satyryczka Magdalena Kapuścińska.