Uroczystości w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu są zawsze zapadającym w pamięć wydarzeniem. 28 listopadaj szkolna Grupa Teatralna przygotowała Wieczór Poezji pt. „Ta, co nie zginęła”.
Na wieczór poetycki, do szkolnej czytelni, licznie przybyli zaproszeni goście a wśród nich również przedstawiciele władz samorządowych: starosta wieluński Marek Kieler i były starosta Andrzej Stępień. Dla wszystkich przygotowano przepyszny poczęstunek w blasku świec, z kulinarnych wypieków rodziców uczniów.
W patriotyczny nastrój wieczoru wprowadził cover Obywatela G.C. „Nie pytaj o Polskę”. Po nim zapoznaliśmy się, w wykonaniu młodzieży, z twórczością najwspanialszych polskich poetów takich jak, m. in. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – „Barwy narodowe”, Tadeusz Różewicz – „Oblicza Ojczyzny”, Adam Asnyk – „Póki w narodzie myśl swobody żyje”, Cyprian Kamil Norwid „Moja piosnka”, które zostały zostały poprzeplatane żołnierskimi i patriotycznymi utworami naszych wybitnych wykonawców.
Podczas wieczoru usłyszeliśmy „Powrócisz tu” Ireny Santor, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat” Sławy Przybylskiej, żołnierskie „Białe róże” czyli „Rozkwitały pąki białych róż”, „Ja to mam szczęście” polskiego poety i kompozytora Grzegorza Tomczaka i jeden z najnowszych patriotycznych utworów filmowych – „Miasto” z filmu „Miasto 44”.
Korzystając z tak pięknej okazji, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Dariusz Kowalczyk wraz z wicedyrektorem Agatą Piskułą złożył serdeczne podziękowania za wieloletnią i owocną współpracę byłemu staroście Andrzejowi Stępniowi.
Tekst i foto: Ewa Misiak, Kocham Wieluń
W dniu 23 listopada br. podczas I sesji Rady Powiatu w Wieluniu w nowej kadencji 2018-20023 wybrano nowy Zarząd Powiatu w Wieluniu. Starostą Wieluńskim został Marek Kieler, do tej pory pełniący funkcję Wicestarosty. Jego zastępcą będzie Krzysztof Dziuba, a członkami Zarządu Powiatu w Wieluniu Andrzej Łebek, Jakub Jurdziński i Łukasz Dybka. Przewodniczącym Rady Powiatu w Wieluniu został Krzysztof Owczarek, a Wiceprzewodniczącymi Rady będą Joanna Kacała i Grzegorz Jankowski. Andrzej Stępień po 13 latach pożegnał się z funkcją Starosty Wieluńskiego.
W dniach 21 i 22 listopada w wieluńskiej hali WOSiR odbyły się Półfinały Mistrzostw Województwa w piłce ręcznej chłopców i dziewcząt, rozgrywane w ramach Licealiady 2018/19. Rewelacyjnie spisały się w niej reprezentacje wieluńskich szkół ponadgimnazjalnych. W rywalizacji chłopców, bez straty punktu wygrała drużyna z Zespół Szkół nr 3 im. M. Kopernika w Wieluniu (trener Hieronim Wolny) przed Zespołem Szkół nr 1 w Wieluniu. W zmaganiach dziewcząt, po bardzo emocjonujący meczu finałowym, w którym dopiero po rzutach karnych wyłoniono zwycięzcę, wygrały dziewczęta z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Wieluniu przed reprezentantkami Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu.
Zwycięzcy obu turniejów awansowali do Finałów Mistrzostw Województwa, które odbędą się w Piotrkowie Trybunalskim.
PÓŁFINAŁY MISTRZOSTW WOJEWÓDZTWA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW – WIELUŃ 21.11.2018r. – LICEALIADA 2018/19:
W turnieju chłopców uczestniczyły reprezentacje 4 szkół:
1. I Liceum Ogólnokształcące im. K. Wielkiego w Zduńskiej Woli,
2. Zespół Szkół Rolniczych im. W. Grabskiego w Sędziejowicach,
3. Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu,
4. Zespół Szkół nr 3 im. M. Kopernika w Wieluniu,
Wyniki spotkań:
1. ZS 1 Wieluń – ZSR Sędziejowice – 14 : 2,
2. I LO Zduńska Wola – ZS 3 Wieluń – 1 : 19,
3. ZSR Sędziejowice – ZS 3 Wieluń – 3 : 20,
4. ZS 1 Wieluń – I LO Zduńska Wola – 11 : 4,
5. I LO Zduńska Wola – ZSR Sędziejowice – 14 : 4,
6. ZS 1 Wieluń – ZS 3 Wieluń – 4 : 11,
Końcowa kolejność:
1. Zespół Szkół nr 3 im. M. Kopernika w Wieluniu – 9 pkt.,
2. Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu – 6 pkt.,
3. I Liceum Ogólnokształcące im. K. Wielkiego w Zduńskiej Woli – 3 pkt.,
4. Zespół Szkół Rolniczych im. W. Grabskiego w Sędziejowicach – 0 pkt.,
Reprezentacja Zespołu Szkół nr 3:
1. Barański Bartosz,
2. Bednarek Bartosz,
3. Chudecki Jakub,
4. Czarnogrecki Jakub,
5. Golański Błażej,
6. Kowalczyk Bartosz,
7. Nawrocki Bartek,
8. Nawrocki Wiktor,
9. Perek Kacper,
10. Płuska Bartosz,
11. Podgórniak Michał,
12. Troczka Olgierd,
Trenerem jest Hieronim Wolny.
Reprezentacja ZS nr 3 reprezentować będzie powiat wieluński w Finałach Mistrzostw Województwa, które odbędą się 28.11.2018r. w Piotrkowie Trybunalskim.
PÓŁFINAŁY MISTRZOSTW WOJEWÓDZTWA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT – WIELUŃ 22.11.2018r. – LICEALIADA 2018/19:
W turnieju dziewcząt uczestniczyły reprezentacje 6 szkół:
1. I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Wieluniu,
2. Zespół Szkół Rolniczych im. W. Baranowskiego w Lututowie,
3. II Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Sieradzu,
4. Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu,
5. I Liceum Ogólnokształcące im. K. Wielkiego w Zduńskiej Woli,
6. I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Łasku,
Wyniki spotkań:
1. I LO Wieluń – Lututów – 11 :4,
2. Łask – Zduńska Wola – 2 : 5,
3. Lututów – Sieradz – 3 : 9,
4. Zduńska Wola – ZS1 Wieluń – 0 :9,
5. I LO Wieluń – Sieradz – 9 : 4,
6. Łask – ZS 1 Wieluń – 3 : 13,
Końcowa kolejność:
1. I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Wieluniu,
2. Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu,
3. II Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Sieradzu,
4. I Liceum Ogólnokształcące im. K. Wielkiego w Zduńskiej Woli,
5-6. Zespół Szkół Rolniczych im. W. Baranowskiego w Lututowie,
I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Łasku,
Reprezentacja I Liceum Ogólnokształcącegoim. T. Koścoiszki w Wieluniu:
1. Gajewska Paulina,
2. Górka Wiktoria,
3. Janik Weronika,
4. Jarząb Milena,
5. Kamyk Alicja,
6. Klimińska Wiktoria,
7. Kośmider Aleksandra,
8. Lewandowska Natalia,
9. Ochocka Julia,
10. Piśla Patrycja,
11. Szydło Daria,
12. Ściebura Klaudia,
Trenerem jest Edyta Bukowiecka.
Reprezentacja I LO reprezentować będzie powiat wieluński w Finałach Mistrzostw Województwa, które odbędą się 29.11.2018r. w Piotrkowie Trybunalskim.
ekst: Ewa Misiak, Kocham Wieluń
Foto: Dariusz Fitas, Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Wieluniu
Bardzo dobrze spisały się reprezentacje dziewcząt i chłopców z Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu zdobywając brązowe medale podczas Mistrzostw Województwa w badmintonie, rozegranych 7 listopada w Pabianicach.
Wyniki turnieju:
Dziewczęta:
Wieluń – Skierniewice – 3 : 1
Wieluń – Pabianice – 0 : 3
Mecz o III miejsce:
Wieluń – Opoczno 3 : 0
Reprezentantki Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu:
1. Maniak Milena,
2. Rędzia Izabela,
3. Wróbel Djana,
Chłopcy:
Wieluń – Łódź – 0 : 3
Wieluń – Tomaszów – 3 : 0
Wieluń – Pabianice – 3 : 0
Mecz o III Miejsce:
Wieluń – Skierniewice 3 : 1
Reprezentanci Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu:
1. Cłapa Bartosz,
2. Gaj Patryk,
3. Kostrzewa Kacper,
Trenerem drużyn z Zespołu Szkół nr 1 jest Marek Stasiak.
Foto i tekst: Dariusz Fitas, Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Wieluniu
Jubileusz 10-lecia powstania świętował zespół śpiewaczy „Włościanie” z Chotowa. Z tej okazji w Domu Ludowo-Strażackim w Chotowie spotkali się obecni, jak i byli członkowie zespołu, a także zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło m.in.: radnego Sejmiku Województwa Łódzkiego – Andrzeja Chowisa, wicestarosty powiatu wieluńskiego – Marka Kielera, ustępującego już wójta gminy Mokrsko – Tomaszka Kąckiego, obejmującego urząd wójta gminy Mokrsko – Zbigniewa Dąbrowskiego, Tomasza Spychały z Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Małgorzaty i Jerzego Kaszubów, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Mokrsku – Renaty Cieślak, przedstawicieli władz, organizacji i instytucji działających na terenie miejscowości i gminy. Podczas spotkania przybliżono historię zespołu, przypomniano jego początki oraz wspominano członków. Popłynęło wiele ciepłych słów. A gratulacje i życzenia samych sukcesów i dalszych lat działalności w imieniu zespołu przyjmowała jego kierownik – Katarzyna Kowalska. Nie mogło także zabraknąć utworów w wykonaniu zespołu, a także gawęd przygotowanych przez Zbigniewa Kryściaka i Paulinę Wyrębak. Było to z pewnością wyjątkowe spotkanie, które pozostawi miłe wspomnienia nie tylko członkom „Włościan”.
Tekst: Gminna Biblioteka Publiczna w Mokrsku
Fot: Łukasz Grajoszek
14 listopada w którym w Polsce obchodzi się dzień czystego powietrza w wieluńskiej firmie Ania Holding zostały zaprezentowane trzy urządzenia które potwierdzają to, jak nowoczesna technika może chronić środowisko naturalne. Pierwszym urządzeniem którym się mogła pochwalić firma to stacja ładowania do samochodów elektrycznych – w ubiegłym roku za projekt tego urządzenia Ania Holding otrzymała wieluńską „Wieżę Sukcesu”. Stacja ładowania to profesjonalne urządzenie które naładuje akumulatory w samochodzie elektrycznym w ciągu 2 – 5 godzin. Jest to nowość na polskim rynku, bo do tej pory były one produkowane za granicą. Ta jest z Wielunia z pełnym systemem płatności, bezobsługowa, którą w każdej chwili można zdalnie zdiagnozować. Jak powiedział Grzegorz Płatek – dyrektor zarządzający firmy produkcyjnej JB – To , co dziś pokazujemy, to stacje ładowania pojazdów elektrycznych w różnych konfiguracjach oraz autonomiczna lampa oświetleniowa, ledową z niezależnym źródłem zasilania, nie wymagającą żadnego podłączenia kablowego. Zamontowano w niej stację ładowania pojazdów elektrycznych, ale również monitory multimedialne i stację pogodową. W zasadzie fantazja tutaj nie zna granic. Są media, które pozwalają na pomiar wiatru, wyświetlenie temperatury, informacji turystycznych o mieście albo repertuaru kina Syrena. Jest możliwe też zliczanie ruchu pieszych, możemy wyświetlać reklamy różnego rodzaju, ale przede wszystkim informacje o tym, co się w mieście dzieje. Fajną funkcją jest również hotspot, czyli wi – fi. Prezes Ania Holding – Jacek Bogucki przypomniał wszystkim, że holding dostarczył już 9 tysięcy zespołów kabli do ładowania samochodów elektrycznych na rynek zachodni. Dlatego należy również przygotować rynek polski na wielki przełom technologiczny, gdyż coraz więcej osób będzie jeździło samochodami elektrycznymi, a do tego są potrzebne właśnie takie stacje. Na prezentacji byli włodarze miasta i powiatu, przedsiębiorcy i uczniowie klasy patronackiej z ZS Nr 2 im Jana Długosza z Wielunia. Przybył również Krzysztof Szperkowski – Prezes zarządu w IQ Energia S.A z Bydgoszczy, która to firma wspólnie z Anią Holding będzie produkować zaprezentowane urządzenia. Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem, a każdy chętny mógł się przejechać po Wieluniu samochodem elektrycznym.
UROCZYSTOŚCI POWIATOWE Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOSCI
Odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę
Uroczysta Msza Św. za Ojczyznę w kościele pw. Nawiedzenia NMP oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Św. Jana Pawła II
Uroczystości oficjalne pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieluniu
Serce w plecaku", "Przybyli ułani pod okienko" czy "Wojenko, wojenko" to pieśni patriotyczne, które m.in. zabrzmiały 7 listopada br. w kościele pw. św. Barbary DM w Wieluniu. W wyjątkowy sposób uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych uczcili Narodowe Święto Niepodległości. Wszyscy wspólnie śpiewali i słuchali opowieści o tym, jak dążyliśmy do wolnego państwa polskiego. Podczas koncertu Wicestarosta Wieluński Marek Kieler odczytał telegram Józefa Piłsudskiego notyfikujący powstanie państwa polskiego z 16 listopada 1918 roku, a Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek przemówienie dotyczące złączenia w I kompanię kadrową oddziałów Związków Strzeleckich i Polskich Drużyn Strzeleckich z 3 sierpnia 1914 roku.